Festiwale,  Wiadomości

Relacja – III Ogólnopolski Festiwal Tańca „Taneczne Inspiracje” 2016

17 kwietnia w hali widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju odbył się III Ogólnopolski Festiwal Tańca „Taneczne Inspiracje” 2016. Imprezę zorganizowali: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Trampolina Sukcesu” oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju, przy wsparciu OSiR oraz Urzędu Miasta Biłgoraj i SKOK Chmielewskiego.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 9. Zgromadzonych w hali gości powitała dyrektor MDK, pani Renata Socha, zaś w imieniu obecnych na festiwalu przedstawicieli władz samorządowych, Starosty Biłgorajskiego, pana Mariana Tokarskiego i Przewodniczącego Rady Miasta, pana Mariana Klechy, głos zabrał Burmistrz Miasta Biłgoraj, pan Janusz Rosłan. Oficjalnego otwarcia „Tanecznych Inspiracji” dokonał prezes „Trampoliny Sukcesu”, pan Marcin Holko.

W festiwalu wzięły udział zespoły między innymi z Zamościa, Lublina, Rzeszowa, Dęblina, Białej Podlaskiej, Leska, Łęcznej, Lubartowa, Chełma, Krasnegostawu oraz reprezentanci Biłgoraja – zespoły z MDK i BCK. W sumie na scenie zaprezentowało się 75 grup tanecznych, w trzech kategoriach wiekowych 6 – 9 lat, 10 – 13 oraz powyżej 14 lat oraz w dwu tanecznych: taniec nowoczesny i współczesny. Ich prezentacje oceniało profesjonalne jury w składzie:
– Anna Śmiganowska, przewodnicząca, pedagog, wykładowca na studiach podyplomowych artystyczne formy Aktywności Ruchowej w AWF w Katowicach, nauczyciel tańca współczesnego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu;
– Monika Foster, pedagog, tancerz, choreograf, instruktorka tańca współczesnego, jezzowego, yogi, pilatesu w szkołach tańca i Liceum artystycznym w Krakowie;
– Edilson Ribeiro de Lima, nauczyciel tańca, choreograf, pracujący w szkołach tańca w Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie.

Wszystkie grupy, prezentujące się w najmłodszej kategorii wiekowej, otrzymały nagrody od organizatorów i dyplomy ze specjalnym wyróżnieniem.

Wręczanie nagród i wyróżnień przyznanych przez jury starszym grupom następowało po prezentacjach konkursowych w danym bloku wiekowym. Ponadto swoją nagrodę przyznawało młodzieżowe jury, akustycy, dyrektor MDK i SKOK Chmielewskiego. (Szczegóły w protokole). Jednak nikt z uczestników festiwalu nie wyjechał z Biłgoraja z pustymi rękami, każdy tancerz otrzymał od organizatorów pamiątkowy upominek.

Cieszymy się, że festiwal „Taneczne Inspiracje” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyjeżdżają do nas zespoły z odległych miast Polski.

Joanna Łukaszczyk